Az inkontinencia sokakat érintő, mégis sokszor tabuként kezelt probléma. Az akaratlan vizeletvesztéssel járó tünet a beteget szorongásra, szégyenre készteti, ami sok esetben elzárja az effektív megoldás megkeresésének a lehetőségétől. A Natúr Élet ezeket a hétköznapi problémákat szeretné felszínre hozni, közismertebbé tenni és a lehető legtermészetesebb módon megoldani!
Mi is az az inkontinencia?
Röviden: akaratlan vizeletvesztés. Az inkontinencia alkalmával a betegnek vizelettartási problémái akadnak. A legtöbben tüsszentés, köhögés vagy nevetés esetén panaszkodnak akaratlan folyadék szivárgásra. Inkontinenciáról beszélünk abban az esetben is, hogyha olyan erős vizelési ingert érez a beteg, hogy a mosdóba érés előtt megindul az ürítés. Magyarországon közel félmillió ember szenved ebben a problémában. Az inkontinencia nem maga a betegség, sok esetben csak az egyik tünete egy még felfedezetlen egészségi problémának. Komoly problémákat okozó vizelettartási nehézségek esetén mindenképpen szakemberhez érdemes fordulni. Enyhébb inkontinenciás panaszok alkalmával alternatív kezelési módok is szóba kerülhetnek.
Kit érint a vizelettartási probléma, kiknél a leggyakoribb?
Nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet a jelenség, de elsősorban az idősebb generációnál fordul elő, és azon belül is a nőknél gyakoribb. Bizonyos betegségek már fiatalon is rizikót jelenthetnek, így a 18 év alatti korosztályban is jelentkezhetnek az inkontinencia különböző típusai.
Mik az inkontinencia okai, előzményei?
Rengeteg okai lehetnek a vizelettartási problémáknak.
Az inkontinenciát elősegítő, rossz szokások:
- Dohányzás: A dohányzás irritálja a húgyhólyagot és gyakori vizelési kényszert okoz. Az inkontinencia esélyét növeli a megnövekedett mennyiségű köhögés is.
- Nem megfelelő életmód: kevés sport, egészségtelen táplálkozási szokások.
- Túlsúly: A testközép körüli, megnövekedett testsúly extra nyomást helyez a húgyhólyagra. Az inkontinencia rizikója így jelentősen megemelkedik.
Milyen betegségek esetén gyakori tünet az inkontinencia?
- Felfázás
- Székrekedés
- Gerincvelői sérülés
- Prosztata betegségek
- Neurózis
- Cukorbetegség
- Rák
Az inkontinenciára nagyobb eséllyel hajlamosak a….
- Szülés utáni nők
- Idősek
- Azok a személyek, akiknek a családjukban előfordult már ez a probléma
A vizelettartási problémák fajtái:
- Stressz/terheléses inkontinencia: A fizikai „megpróbáltatás” esetén jelentkező problémákat soroljuk ebbe a csoportba, pl.: tüsszentés, nevetés, emelés stb. Ennek a típusnak a kiváltó oka legtöbbször a meggyengült vizelésért felelős izom. A szülés után jelentkező inkontinenciára általában ez a típus jellemző.
- Késztetéses inkontinencia: A nagyon erős vizelési ingereket megélő betegek esetében áll fent ez a kategória. A késztetéses inkontinencia elnyomhatatlan érzete végül vizeletvesztéssel jár. A kiváltó okot szintén a meglazult izomzatban és idegi problémákban kell keresni.
- Túlfolyásos inkontinencia: Valamilyen probléma folytán a beteg húgyhólyagja képtelen teljesen kiürülni, és a bent maradt folyadék akadozva, akaratlanul távozik. Sok esetben mindössze pár csepp formájában jelenik meg két mosdóba menetel között.
- Reflex inkontinencia: Ha az inkontinencia hátterében valamilyen neurológiai betegség áll, reflex típusról beszélünk. Ilyenkor inger nélkül megindul a vizeletürítés, a beteget pedig teljesen váratlanul éri a probléma.
- Funkcionális inkontinencia: Alzheimer betegeknél, fejsérülést szenvedett egyéneknél fordul elő gyakran ez a fajta vizelettartási probléma. A funkcionális inkontinencia esetén a beteg nem tud időben eljutni a mosdóba, így a vizeletürítés túl korán elindul. Erős nyugtatók szedése esetén is jelentkezhet ez a tünet.
- Kevert inkontinencia: Ebben az esetben több, a már fentebb felsorolt kategória keverékével kell szembenéznie a betegnek. Legtöbbször a késztetéses és a stressz inkontinenciát tapasztalják meg a betegek egyszerre.
Hogyan lehet az inkontinenciát kezelni?
A vizelettartási problémákra rengeteg megoldás létezik. A kisebb energiát igénylő, kevesebb beavatkozással járó módszerektől egészen a műtétig terjed a skála. A megfelelő kezelés megtalálásához mindenképpen szükséges egy reális kórkép felállítása, akár saját magunk diagnosztizálása. Műtétet és orvos által felírt gyógyszereket nem igénylő inkontinencia esetén az életmódváltás egy hatékony megoldás lehet. A következő lépéseket érdemes ilyenkor figyelembe venni:
- Napi szintű mozgás: A rendszeres sportolás mellett az intimtornákat is érdemes előnyben részesíteni. A széles kínálatból könnyedén megtalálhatja bárki a számára legideálisabbat, akár otthon elvégezhető feladatok formájában. (Megfelelő mozgásforma lehet a Kegel feladatok elvégzése.)
- Tervezett folyadék bevitel: Érdemes időt szánni arra, hogy egy megfelelő stratégia mentén fogyasszon a beteg ilyenkor folyadékot, nehogy kellemetlen következményei váratlan helyzetben érjék. Lehetőleg közvetlenül lefekvés előtt már ne sokat igyon!
- Amennyiben sokat szokott köhögni, mindenképpen keressen rá valamilyen megoldást! (Természetesen, ha dohányzik, a legjobb, amit tehet, hogyha leszokik róla.) A köhögés ugyanis elősegíti az inkontinencia és a vizelettartási problémák jelentkezését.
- A megfelelő étkezésre is igen fontos odafigyelni. Érdemes az olyan ételek, italok fogyasztását kerülni, amik vízhajtó hatásúak. Melyek ezek?
- Alkohol
- Koffein (pl.: kávé, cola, tea)
- Folyadékban gazdag ételek (pl. leves)
- Széndioxiddal dúsított italok
- Édességek
- Csokoládé
- Csili paprika
- Nagyon savanyú ételek (pl. citrusfélék: narancs, citrom)
- Nagyon fűszeres ételek
- Nagyon cukros ételek
- Nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztás
- Bizonyos gyógyszerek: vérnyomásra és szívbetegségre szedett gyógyszerek, nyugtatók, izomlazítók
Van-e gyógyszeres megoldás a vizelettartási problémákra?
Igen. A szakember által felírt orvosságok mellett, természetes eredetű tabletták is elérhetőek. Az inkontinencia kezelése kapcsán fontos, hogy elsőként a tünetek komolyságát határozzuk meg, utána keressünk rájuk megoldást!
Vizelettartási nehézségekkel mindig orvoshoz kell-e fordulni?
Nem minden esetben. A betegek sokszor szégyellik ezt a problémát, így nem mernek segítséget kérni még a saját orvosuktól sem, holott ez a gyakori tünet rengeteg embernél fennáll. Amennyiben az életminőséget kiemelkedően rontja, vagy pedig az inkontinencia problémát jelent a mindennapi teendők és a munka elvégzésében, mindenképpen szakemberhez kell fordulni!
Milyen kérdéseket érdemes átgondolni egy orvosi konzultáció előtt?
- a panaszok fennállásának kezdeti időpontját
- a vizelési inger részletes leírását (milyen erős, milyen gyakori, mennyire kontrollálható)
- valamint, hogy vizeletvesztés esetén mennyi folyadék távozik
Miket vigyek magammal az orvoshoz, ha inkontinenciára gyanakszom?
- Rendszeresen szedett gyógyszerek listája, még az étrend kiegészítő tablettákat is érdemes összeszedni.
- Bármilyen korábbi vizelési probléma, panasz.
- Korábbi műtétek listája.
- Vizelési napló: részletes beszámolóval az utóbbi 1-2 hétről.
Milyen természetes eredetű megoldás van a vizelettartási problémákra?
Az inkontinenciára létezik műtétmentes, természetes megoldás. Inkoherb elnevezésű, étrendkiegészítő tablettánk 21 különféle gyógynövényből készül. A húgyúti szerveket érintő problémákra és az inkontinenciára egyaránt alkalmas étrend-kiegészítő. A javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul. Az Inkoherb gyógynövényei szabályozzák a vizelet megtartását és ürítésének sebességét, hogy fizikai terhelés vagy tüsszentés esetén se történhessen akaratlan vizeletvesztés. A gyógynövények továbbá javíthatják a záró- és gátizom, a húgy, vese környéki szervek működését. Hosszútávú szedése mellett a tünetek csökkenhetnek, sőt akár teljesen meg is szűnhetnek.
Ha érdekli a termék, kattintson a következő linkre!: https://naturelet.hu/inkoherb/