Ha a májunkat óvjuk, az egész szervezetünk hálás lesz érte. A máj egészsége ugyanis elengedhetetlen az emésztés, az anyagcsere, az immunrendszer és a méregtelenítés normális működéséhez. Ez a szerv látja el az egyik legfontosabb és legösszetettebb funkciót testünkben. Van egy jó hírünk! A májnak van egy különleges tulajdonsága – képes regenerálódni, vagyis helyreállni, megújulni. Ez persze nem megy teljesen önmagától, szükséges, hogy megfelelő életmóddal, táplálkozással mi is segítsük ezt a folyamatot. A cikkünkben körbejárjuk, mi is a máj, milyen kockázati tényezők növelik a megbetegedésének az esélyeit és milyen szokásokat érdemes elsajátítani napi szinten a védelme érdekében. Olvasson tovább, ha szeretne többet megtudni a májról és az egészségének megőrzéséről!
Mi a máj? Milyen funkciókat tölt be a máj a szervezetünkben?
A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigye, az egyik legsokrétűbb szerve. Elsősorban anyagcserénkben játszik kiemelkedő szerepet. Méregtelenítő funkciói miatt szintén nélkülözhetetlen szerv – lebontja a bőrön vagy szájon át bekerülő toxikus és/vagy vegyi anyagokat. Hormonokat, vitaminokat (A, D és B12) alakít át és raktároz el. Koleszterint termel, ami nélkül az epénk képtelen lenne működni. Szabályozza a vércukor- és vérzsírszintet, illetve segít a zsírbontásban – ugyanis a máj a legfőbb zsírégető szervünk.
Hol helyezkedik el a máj a szervezetünkben?
A májunk a hasüregünk jobb felső részén, a rekeszizmaink és a bordánk alatt található. A beleinktől és a gyomrunktól felfelé helyezkedik el. Egy felnőtt ember mája átlagosan 1,2-1,5 kg-s és sötét vöröses-barna színű.
Mi a kapcsolódás a májbetegségek és a súlygyarapodás között?
A májunk a legfőbb zsírégető szervünk. Betegség esetén nem képes ellátni a normál funkcióit, így szervezetünk zsírbontó képessége jelentősen lecsökken, ami hízáshoz vezethet. Ha túl sok toxikus anyagot juttatunk a szervezetünkbe – például alkohol, drog stb. – a májunk képtelen lesz minden funkcióját kielégítően elvégezni az erőteljes méregtelenítés mellett.
Milyen tünetei vannak a májbetegségeknek?
A májbetegségek tünetei szemben a közhiedelemmel nem mindig jelentkeznek rögtön például sárgaság formájában. Az akut betegségekkel szemben a krónikus májbetegségek jelei sok esetben csak hosszú idő elteltével jelennek meg. A rövid lefolyású, gyorsan kialakuló betegségek viszont mindig súlyos és feltűnő tünetekkel járnak.
Tünete lehet a…
- Sárgaság: A legközismertebb májbetegségtünet a sárgaság, ami a bőr, a szemfehérje és a nyálkahártyák sárgás elszíneződése. A máj ebben az esetben – általában alkoholizmus vagy hepatitis-betegség miatt – képtelen lebontani a festékanyagot, ami miatt a sárga epefesték szintje megemelkedik a vérben.
- Gyomorproblémák: A fokozott bélgázképződés és az állandó puffadás szintén tünetei lehetnek a májbetegségeknek, de akár a refluxot, étvágytalanságot vagy a gyomorégést is idesorolhatjuk.
- Indokolatlan hízás/fogyás: A májbetegségben küzdők gyakran tapasztalnak diéta mellett is zsírlerakódást a már fent említett okokból kifolyólag, de akár a váratlan fogyás is a betegség egyik tünete lehet.
- Hormonális egyensúlyzavar: A szabálytalan menstruáció, ingadozó ciklus a máj hormonális funkcióinak a problémájára utalhat. A szexuális vágy, a libidó csökkenése is ide sorolható.
- Krónikus fáradtság, általános rosszullét: A hosszan elhúzódó, lappangó májbetegségek esetében a betegek gyakran panaszkodnak rosszullétekre, hányingerre, fáradékonyságra.
- Fizikai fájdalom a máj körül
- Krónikus, sötét színű vizelet
Mik a leggyakoribb májbetegségek/májproblémák?
- Alkohol okozta májbetegség: A túlzott mennyiségű alkohol mérgezően hat a szervezetünkre, azon belül is elsősorban a májunkra. Hosszútávon károsítja a szervet.
- Nem alkoholos zsírmáj: A túlsúlyos betegeknél előfordulhat, hogy a máj képtelen lebontani az elfogyasztott zsírmennyiséget, aminek következtében a zsír rárakódik a májra.
- Hepatitisz: A vírus okozta hepatitis megtámadja a májsejteket és a májszövetet, ami azok gyulladásával, károsodásával vagy akár elhalásával is végződhet. A Hepatitisz különböző ágait az A-tól G-ig terjedő skálán azonosítják. Az eltérő Hepatitisz vírusok eltérő tüneteket és problémákat okozhatnak.
- Hemokromatózis: A szervezet vastartalma a normál szint fölé emelkedik, ami lerakódik a test különböző pontjain, és szövetkárosodást, működési zavart idéz elő.
- Primer biliáris cholangitis: Az autoimmun betegség okozta májgyulladáskor a májban epe halmozódik fel, ami mérgező és károsító hatással lehet a szervre.
- Májrák: Ebben az esetben a májban rosszindulatú daganat kezd el növekedni, szaporodni. Az előfordulása viszonylag alacsony, ám nagyon súlyos típusa a rákbetegségeknek, sajnos magas a halálozási rátája.
Mi növelheti a májbetegségek előfordulásának esélyeit? Milyen kockázati tényezői vannak?
- Alkohol-, drogfogyasztás: A máj egyik elsődleges funkciója a toxikus anyagok lebontása, így nem is meglepő, hogyha ezeket az anyagokat túlzott mennyiségben juttatjuk a testünkbe, az károsítja a szervet. (Az alkohol- és drogfogyasztás szemben a közhiedelemmel minimális mennyiségben is veszélyes és ártalmas lehet.)
- Egyéb mérgező anyagok szervezetbe juttatása: Bizonyos gyógyszerek, szteroidok hosszútávú használata károsíthatja a májat. Különböző vegyszerek is könnyedén a szervezetünkbe juthatnak, amik szintén mérgezően hatnak ránk.
- Túlsúly: Az elhízott embereknél könnyedén kialakulhat zsírmáj, ami egy komoly egészségügyi probléma.
- Tetoválás, piercing: Ha tetováltatni szeretnénk vagy piercinget belövetni, mindenképpen szakemberrel, kiemelkedő higiéniai körülmények mellett végezzük. A tűvel végzet munkálatok során ugyanis könnyedén Hepatitisz vírus juthat a szervezetünkbe.
- Általános higiénia hiánya: A vírusok – kimondottan az A típusú Hepatitisz vírus – a nem megfelelő higiéniai körülmények között él és szaporodik. Előzzük meg terjedését rendszeres takarítással, kézmosással stb.!
- Védekezés nélküli szex: A vírusok terjedése védekezés nélkül – és állandó partnercsere esetén – rendkívül könnyedén és gyorsan történhet.
- Autoimmun betegségek: Az autoimmun betegségek gyakran a májat is megtámadják.
- Cukorbetegség: A cukorbetegség hosszú távú szövődményei a májat is károsítják.
Hogyan regenerálhatjuk a májat házilag/életmódváltással?
A májregenerálás bizonyos életmódbeli változtatásokkal, táplálkozási szokásokkal elősegíthető. A legfontosabb lépései:
- Az alkoholbevitel ellenőrzése, csökkentése.
- A gyógyszerhasználat ellenőrzése: A gyógyszereinkben, étrendkiegészítőinkben is sajnos akadhatnak olyan anyagok, amik károsak a májunkra. Érdemes lehet akár szakemberek tanácsát kikérni a kérdésben, akár saját kutatást végezni a gyógyszereink összetevőiről.
- Figyeljünk oda az étrendkiegészítőkre!: Itt elsősorban a tömegnövelőkre, a diétákhoz szedett pirulákra gondolunk. Hasonlóan a gyógyszerekhez, ezek a tabletták/porok is átjutnak a májunkon, így rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk a májunkra gyakorolt hatásukra!
- Ha lehet, válasszunk májbarát étrendet! (Erről a következő pontunkban részletesebben írunk.)
- Rendszeresen sportoljunk!: A mozgás nem csak vérnyomásunknak tesz jót, de a súlyunkat is segít kordában tartani, ami az egyik legfontosabb lépése a zsírmáj megelőzésének.
- Ha lehet, oltassuk be magunkat Hepatitisz ellen! (Hepatitisz C ellen még nincs oltás, de megfelelő odafigyeléssel, higiéniával elkerülhető!)
Hogy néz ki egy májbarát étrend? Milyen ételek segíthetik a májregenerálást?
Habár a májbarát diéta, a máj „tisztítása/detoxikálása” manapság egy igen népszerű téma, nincsen bizonyítva az alábbi ételek hatékonysága, egy próbát viszont mindenképpen megérhet!
- Tea: A teaivás már sok esetben bizonyítottan pozitív hatással bír a szervezetünkre. A zöldtea nagy mennyiségű fogyasztása pedig segíthet a májregenerálásban a benne található antioxidánsoknak köszönhetően.
- Brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta, kelkáposzta: Bizonyos zöldségek segítenek beindítani a máj méregtelenítő enzimeit. A rendszeres fogyasztásuk segíthet a rákkeltő és toxikus anyagok „kimosásában” a szervezetünkből.
- Kurkuma: A kurkumát régóta használják gyógyászati célokra, mert segít a méreganyagok elleni küzdelemben. Az antioxidánsai pedig javítják a máj sejtjeit, segítenek a fémek lebontásában és serkentik az epetermelődést.
- Citrusfélék: Nagy mennyiségű C-vitamin mellett fontos antioxidánsokat is tartalmaznak. A májregenerálás szempontjából legkiválóbb gyümölcs a grapefruit.
- Cékla: A cékla segít a vérbe jutott mérgezőanyagok lebontásában, így közvetve ugyan, de az egyik elsődleges támogatója a májnak. Továbbá serkenti az epeáramlást és az enzimaktivitást.
- Fokhagyma: A fokhagymában található szelén létfontosságú a májunk egészséges állapotának megőrzése és regenerálása szempontjából.
- Dió: A dió a benne található omega-3-zsírsavakkal segíti a máj méregtelenítési folyamatait.
- Olívaolaj: Az olívaolaj egészségesnek számít a „zsírfélék” körében. Egyes mérések szerint segíti a máj zsírszintjének a csökkentését.
Milyen étrendkiegészítővel fokozhatjuk tovább a májregenerálást?
Nagyon fontos, hogy jól válasszuk meg, milyen étrendkiegészítőket szedünk a már korábban említett kockázati szempontok miatt. Érdemes olyan mellett letenni a voksunkat, amiről tudjuk, hogy hosszú idő alatt összegyűjtött szakmai tapasztalat, elégedett vásárlói kör és természetes alapanyag-felhasználás jellemzi. Ilyen lehet a Natúr Élet Amarum kapszulája.
Az Amarum 29 gyógynövényt tartalmaz – köztük kurkumát is -, és 100%-ig természetes alapanyagokból készült, színezék-, laktóz-, glutén- és szójamentes. A harmadik generációs természetgyógyász profi szakértelmével fejlesztette ki a régóta fennálló használaton alapuló receptet. A magyar fejlesztéssel és gyártással készített étrendkiegészítő hatóanyagai minőségi tanúsítvánnyal rendelkeznek.
Az Amarum segítheti a máj egészséges működését, fejlesztheti a méregtelenítő képességét és elősegítheti a regenerálását. Továbbá gyulladáscsökkentő hatással is bír. Az emésztésre, émelygésre is pozitívan hathat, valamint serkentheti az epeáramlást, így a májbetegség tüneteit is enyhíteni képes.
Válassza a mája egészségét, válassza az Amarumot! https://naturelet.hu/amarum/